College

London

Studera utomlands på Richmond University i London

Amerikanskt universitet Ett års "testmöjlighet" på Bachelor Bachelor på 3 år för IB studenter Start både vår- och hösttermin

Skolinfo:

  • Studiestöd/CSN
  • Scholarship
  • Kafeteria
  • Fikaautomat
  • Air Condition
  • Interaktiva skrivtavlor
  • Internet Wifi
  • Visumkrav

Richmond American University London är ett amerikanskt universitet i London grundat 1972. Skolan har campus i attraktiva Chiswick Park i västra London.

Studenter från över 80 länder läser vid detta universitet så att studera vid Richmond ger dig verkligen ett globalt perspektiv under hela din utbildning. Här kan du t ex läsa dig till en amerikansk BA (Bachelor’s Degree) och i vissa fall samtidigt till en brittisk BA (Honour’s Degree) som båda är högt respekterade examina hos arbetsgivare och universitet världen över.

På Richmond University får du chans att inte bara studera i en av världens mest kosmopolitiska städer, utan också ta del av en internationell fakultet, flexibla kurser och program som även ger dig möjlighet att utforska områden utanför ditt huvudämne. Du läser i små grupper med närhet till allt London har att erbjuda.

Campus är beläget i Chiswick Park i ett vackert parklandskap med sjö, vattenfall och strandpromenader, designade av internationellt erkända och prisbelönta arkitekter. Det är ett område med liv och rörelse med gym, kaféer, barer och restauranger, musikfestivaler och konstevenemang. Det finns utmärkta transportförbindelser med tre tunnelbanestationer inom 20 minuters promenad, snabba förbindelser till flygplatsen Heathrow och centrala London, vilket gör att du enkelt kan ta del av stadens breda utbud av aktiviteter, butiker, museer, sevärdheter samt sport- och kulturevenemang.

1 års prövotid

En mycket stor fördel är att du kan läsa det första året på en Bachelor utan ha bestämt inriktning. Det ger dig en unik möjlighet att känna på många olika ämnen och att få tid att bestämma exakt vad du vill. De följande åren läser du med fördjupning mot det du väljer.

London

London är en mångkulturell världsmetropol med ca 8,1 miljoner invånare. Stadens befolkning har samlats från en mängd olika kulturer, religioner och länder. Här talas över 300 språk och den internationella prägel som råder över staden kommer du snabbt att ta del av om du väljer att studera här.

Kurser

Richmond University är ett av väldigt få amerikanska universitet i England och i London på den här höga akademiska nivån. Deras program är inriktade på Bachelor Degree (och även Master) och ger dig en examen som är ackrediterad från två olika universitet, dels från ett amerikanskt och dels ett engelskt. Detta är unikt och något som Richmond är mycket stolta över. Bachelor-programmen är dessutom mycket prisvärda i jämförelse med andra likvärdiga amerikanska universitet.

Study Abroad (1-2 terminer)

För dig som vill studera på universitet i London under 1-2 terminer är Richmond University ett bra val. Det är möjligt för både dig som redan studerar på högskola här i Sverige och vill tillgodoräkna dig kurserna i pågående utbildning, och dig som inte studerar här hemma utan vill uppleva studentlivet utomlands och ha möjlighet att välja bland olika kurser som du senare kan tillgodoräkna i en framtida utbildning.

Direkt tillgång till år 2 på Bachelor för IB-studenter

Om du har en IB examen från gymnasium i Sverige kan du tillgodoräkna dig det första året på Bachelor-programmet, dvs du börjar direkt på år 2 och läser således bara 3 år för att få en Bachelor-Examen. Amerikanska Bachelor-program är på 4 år, men här blir det alltså bara 3 år.

Öppet första år på Bachelor-programmen

Om du är osäker på vilken fördjupning eller inriktning du vill ha på din Bachelor-utbildning kan du läsa 10 olika kurser hela det första året (s.k. undeclared) för att till år två bestämma inriktning. Det ger dig en fin möjlighet att prova på olika ämnen och känna efter vad du vill fördjupa dig inom.

Bachelorprogram BA, BSc (Hons)

Skolan har många olika Bachelor-program. Här är några av de mest populära områdena:

  • Accounting and Finance
  • Advertising and Public Relations
  • Arts and Visual Cultures
  • Business and Data Analytics
  • Business Enterprise and Innovation
  • Communications and Media Studies
  • Computer Science
  • Criminology
  • Economics and Finance
  • Fashion Management and Marketing
  • Film
  • Finance and Investment
  • International Business Management
  • International History
  • International Relations
  • International Sports Management with Men’s Football
  • International Sports Management with Women’s Football
  • Marketing
  • Mathematics and Data Science
  • Political Science
  • Psychology
  • Software Engineering (AI)

Kontakta oss för mer detaljerad info om programmen eller om du har andra frågor. Här kan du läsa mer om de olika utbildningarna på Richmond University.

Boende

Att ta steget och flytta till ett annat land kan kännas lite läskigt för många så ett tryggt och bekvämt boende är en viktig del när man ska anpassa sig till sitt nya liv. London erbjuder många typer av studentboenden i olika prisklasser beroende på standard och läge. När du ansöker via EduPlanet och blivit antagen till Richmond University kommer du att få information om boende och möjlighet att boka.

Egen studio/studentlägenhet

The Stay Club – North Acton

Richmond University kan i samarbete med Stay Club North Acton erbjuda ett modernt och bekvämt studentboende i en trevlig del av London, ca 25 minuter med pendeltåg eller tunnelbana till universitetet. Boendet har gott om sociala ytor för studier, avkoppling, träning, middagar och kompishäng. Här bor studenter från olika universitet i London. Många väljer att bo här första året för att på ett bra sätt komma in i det nya studentlivet.

Kort om detta boende:

  • Fullt möblerad studiolägenhet.
  • Egen dusch och fullt utrustat litet kök.
  • Dubbelsäng och gott om förvaring.
  • High-speed Wi-fi.
  • Sänglakan och handdukar ingår.
  • Reception öppen dygnet runt.
  • Städning ingår varje vecka.
  • Gym, takterass, tvätt- & torkrum, biorum, café, cykelförråd.
  • Gångavstånd till mataffärer och annan service.
  • Möjligt att boka till måltidsplan.

Studiolägenhet – EduPlanet

Boende Stay Club North Acton – EduPlanet

Andra studentboenden

Det finns många olika förmedlare och studentboenden i London. När man som student bokar boende på egen hand är det viktigt att tänka på att Richmond’s terminer startar och slutar tidigare än många andra universitet i England – så säkerställ och kolla vilka perioder du kan boka. Kontakta oss gärna för tips på olika boenden du kan boka själv.

Priser & datum 2025/26

Kursavgift
Bachelor Degree: £17 500 per läsår
Bachelor Degree med stipendium: ca £15 000 per läsår
Study Abroad: £8 500 per termin

Levnadskostnader

Boende på campus
Deposition: £250
The Stay Club: från £407/per vecka
Studentboende: från £209/per vecka

Viktiga datum

Kursstarter
Kursstart vårtermin: januari
Kursstart hösttermin: september
Sista ansökningsdag: löpande antagning
Sista ansökningsdag boende: 1 maj
 

Ansökan

EduPlanet hjälper dig kostnadsfritt med din ansökan till Richmond University. Vi hjälper dig med frågor om till exempel ansökningsprocessen, krav, CSN, studierna, försäkring, boende, visum m.m. För att ansöka till Richmond University rekommenderar vi att du skickar in din ansökan till oss så tidigt som möjligt då det ökar dina chanser att bli antagen och hinna med alla förberedelser.

Påbörja ansökan genom att fylla i vårt ansökningsformulär. Vi återkommer till dig inom en arbetsdag.

Krav & Formalia:

  • Komplett online-ansökan (vi hjälper dig!)
  • Krav på Engelska: C i Engelska 6 eller D i Engelska 7. Om du inte möter kraven kan du antingen göra en prövning hos Komvux eller skriva t.ex. IELTS- eller TOEFL-prov.
  • Vidimerad kopia av din gymnasieexamen. Version på både svenska och engelska krävs. Du kan ordna engelsk översättning från din skola. För IB-studenter som söker direkt till år 2 gäller andra nivåer. Kontakta oss.
  • Motivationsbrev.
  • Passkopia.
  • Om du inte studerat de senaste 6 månaderna behöver du också bifoga ett CV för att de ska kunna se vad du gjort efter gymnasiet.

Vi går igenom din ansökan och ser till att den är komplett innan den skickas in till universitetet. När ditt antagningsbesked kommer hjälper vi dig med kommande steg.

Fråga vår studievägledare Linnéa!

018-551020
Beställ info/Ställ en fråga

Studentberättelser

Bara hos oss

Personlig studievägledning
Studiemedelshjälp

Inga pålägg & Gratis hjälp
Lägsta Prisgaranti

Språkresor och Utlandsstudier
Svenskt & grundat 1982